پير نكرونزيزا :
مشاهده نسخه ی چاپی این مطلبsize 20pxsize 20pxsize 20px
 (2135 روز پیش در ساعت 15:34)
پير نكرونزيزا Pierre NKURUNZIZA رئيس جمهور بروندي ، در 18 دسامبر 1963 ميلادي در پايتخت بروندي، بوجومبورا، در خانواده اي مسيحي از نژاد هوتو به دنيا آمد. وي قبل از اينكه از دانشگاه بروندي در سال 1990 ميلادي در رشته تربيت بدني فارغ التحصيل شود، دوره هاي ابتدايي و متوسطه تحصيلي را در استان هاي نگوزي و گيتيگا گذرانده بود.پدر كاتوليك وي قبل از اينكه در سال 1972 ميلادي در درگيري هاي نژادي كشته شود در سال 1965 ميلادي به نمايندگي پارلمان انتخاب شده و استانداري دو استان را نيز تجربه كرده بود. مادر آنگليكن او نيز يك پرستار بود.
وي پس از اتمام تحصيلش در دانشگاه مدتي در چند دبيرستان معلمي كرد. در سال 1993 ميلادي كه جنگ داخلي بروندي پس از ترور اولين رئيس جمهور هوتويي اين كشور شروع شد، وي دستيار استاد دانشگاه بروندي و مربي يك تيم فوتبال بود، اما پس از حمله ارتش به دانشگاه، به عنوان يك سرباز به گروه هوتوئي شوراي ملي دفاع و دمكراسي-نيروهايي براي دفاع و دمكراسي (CNDD-FDD) پيوست و در جريان مبارزات سال 1999 ميلادي يك بار به شدت زخمي شده، چهار ماه بدون هيچ مراقبت پزشكي مخفي شد، به طوري كه خودش معتقد است تنها خدا بوده كه او را نجات داده است.
وي با فعاليت هاي خود در گروه به مرور سلسله مراتب را طي نمود تا اينكه در سال 1998 ميلادي به عنوان دبير كل گروه و در سال هاي 2001 و 2004 ميلادي به عنوان رييس آن انتخاب گرديد.
در سال 2003 ميلادي بعد از چند دور مذاكره با دولت انتقالي، سرانجام نكرونزيزا با دولت رئيس جمهور "نداييزيه" پيمان آتش بس امضا كرد.
گروه CNDD-FDD با تبديل شدن به يك حزب سياسي به دولت انتقالي پيوست و نكرونزيزا از اواخر سال 2003 ميلادي وزير حكمراني شد. حزب تازه تأسيس در سال 2005 ميلادي در هر دو انتخابات سنا و پارلمان پيروز شده و وي را به عنوان كانديداي خود براي انتخابات رياست جمهوري برگزيدند. او نيز با كسب تمامي آراي اعضاي پارلمان به رياست جمهوري انتخاب شد.
دور بعدي انتخابات رياست جمهوري بروندي قرار است هفتم تير سال 2010 ميلادي برگزار شود. در اين دور هفت كانديدا ثبت نام كرده بودند كه شش تن از آنان كه از گروه هاي مخالف بودند با اين توجيه كه در انتخابات حتماً تقلب خواهد شد و از همين حالا معلوم است كه رئيس جمهور در مقام خود ابقا خواهد شد و شركت در انتخابات جز تلف نمودن وقت حاصلي ندارد، از ادامه رقابت انصراف داده اند.
وي داراي شش برادر و خواهر بوده، اما در حال حاضر فقط خودش و يك خواهرش زنده مانده اند و همه برادرانش در طي جنگ هاي داخلي كشور كشته شده اند. وي يك مسيحي پروتستان است و علاقه دارد در خانه خود مراسم دعا برگزار نمايد و هر پنجشنبه روزه مي گيرد. وي در سال 1994 ميلادي ازدواج نموده و دو فرزند پسر دارد. اطرافيانش مي گويند كه وي فردي مذهبي، اصيل، و خونسرد است.
منبع: موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران
شخصیت ها
 


نظر شما درباره این مطلب
نام و نام خانوادگـــــی:
email پست الکتــــــــرونیک:
website تارنمای الکترونیکی:

 
زمان بارگذاری صفحه: 0.013 ثانیه