آژانس اطلاعات و امنیت صر بستان :
مشاهده نسخه ی چاپی این مطلبsize 20pxsize 20pxsize 20px
 (2097 روز پیش در ساعت 17:10)

آژانس اطلاعات و امنیت صربستان یکی از قدیم ترین سازمان های امنیتی دنیا  به شمار  می رود .چارت  تشکیلاتی  سازمان مذکور  به قرار ذیل است :
- مدیر BIR
- قائم مقام BIR
- دستیاران  و شماوران BIR
- دپارتمان های ضد جاسوس  ، امنیت ، مبارزه با ترورسم  و جنایات سازمان یافته ، تجزیه و تحلیل ، پشتیبانی فنی و دپارتمان اداری
 تاریخچه سیستم های امنیتی  - اطلاعاتی صربستان :
 اول :  دوره  قرون وسطی :
بنابر  منابع تاریخی  فعالیت های امنیتی - اطلاعاتی صر بستان  در این دوره  به  زمان حاکمیت  «دوشان » باز می گردد. قانون مصوب  در دوران  «دوشان »،  اولین سد  مهم  تاریخی  است که در آن  به چنین   فعالیت هایی  اشاره  گردیده است .
  دوم : از شورش  اول صر ب ها (1804)تا جنگ جهانی اول :
 آغاز  فعالیت های  مدرن امنیتی  و اطلاعاتی در قلمرو  صر بستان  به آغاز  قرن  19 همزمان  با شورش  اول صر ب ها  باز می گردد. کاراجورچه (10 مارس  1810)در توسعه  فعالیت های  امنیتی  و اطلاعاتی  نقش  بسیار مهمی  داشت و در این  دوران  برای  اولین بار وظایف  پلیسئ ارتش از یکدیگرجدا  و ریاست  پلیس  ایجاد گردید.این سازمان  در برابر  وزارت کشور  مسئول  بود  و به سرویس سری خارجی  و داخلی کمک  می کرد.
در سال 1862  مهمترین  سال در این دوره  به حساب  می آید زیرا  در آن سال، یک  اداره دولتی ، تحت  عنوان دپارتمان پلیس  مخفی  در وزارت کشور  تاسیس  شد که  علاوه بر  امنیت  عمومی ،مسئولیت  فعالیت هایی که می توان  تحت  عنوان  فعالیت های  امنیتی  - اطلاعاتی  دسته بندی  نمود را بر عهده داشت .
 سوم : بین  دو  جنگ جهانی  (1941- 1918)
به دنبال تاسیس  حکومت  پادشاهی  جدید  به عنوان یک کشور  اروپایی یکی از وظایف  اولیه  این حکومت تشکیل  سیستم امنیتی-اطلاعاتی  موثر بود که بتواند با تمامی  تهدیدات  داخلی و خارجی  مقابله  نماید.
در سال 1918 وزارت کشور تاسیس  شد که موضوعات  امنیتی  نیز در زمره وظایف این وزارت  قرار گفت  و وزارت  مذکور  در مجموع  مسئولیت  تمامی  امور  مرتبط با امنیت  کشور را بر عهده گرفت .
1- وزارت کشور  پادشاهی  یوگسلاوی  به دو  موجودیت  سازمانی  تقسیم  شد .اداره  امنیت  عمومی  که چهار  دپارتمان  پلیس جنایی  ، دپارتمان اداری ، پلیس مخفی و پلیس  ترافیک را شامل  می شد.
2-اداره امنیت  کشوری  که شامل  سه  دپارتمان  سیاسی ، امنیتی و امنیت  ویژه می گردید.
  چهارم :  دوران  جنگ  جهانی :
توسعه فعالیت های امنیتی -اطلاعاتی و نهاد های امنیتی - اطلاعاتی در دوران  جنگ  جهانی  دوم  در قلمرو  یوگسلاوی  تحت  تاثیر  دو عامل  بوده است .:
1-پس از جنگ  جهانی دوم  در 17 آوریل 1941 ، سرزمین  پادشاهی  یوگسلاوی  به تعدای  از مناطق  تحت  اشغال  (آلمان-ایتالیا-مجارستان و بلغارستان)تقسیم گردید  . در این زمان  دولت های  اشغالگر  شروع  به تاسیس پلیس  خود و ساختارهای  اطلاعاتی و امینیت  نمودند.
2-تشکیل  نهاد های  اطلاعاتی -امنیتی در ساختار جنبش  های آزادی بخش  مردمی  که به  تبع  آن در 13 ماه می  1944  دپارتمان امینت  مردمی  (   OZAN )شکل گرفت .
پنجم :  1966-1945 (    FNRJ-DFJ )
با تاسیس  یوگسلاوی شرایط  برای نوسازی  وزارتخانه های  دفاع  و کشور  فراهم گردید و برای  همین منظور  در مارس 1946  مجددا  سازماندهی  شد و نهادهای  امنیتی  و اطلاعاتی جدیدی  تحت  عنوان اداره امنیت  کشور  (   UDB)  تشکیل  شد.
 ششم : 1966-1992 -SERJ
د رسال 1966  UDB  به سرویس  امنیت  کشوری  SDB  به عنوان  سرویس  کارشناسی  سیستم امنیتی  واحد ، تغییر یافت . براساس  آن  سازمان  جدید  مسئولیت  هدایت ، هماهنگی و یکسان سازی  فعالیت  UDBدر سطح  جمهوری  و استانی  و مستقیما  مسئولیت  حفاظت  مقامات ، ارگان های  فدرال ، برقراری تماس با سرویس های امنیتی خارجی  و دیگر  فعالیت های  مورد علاقه  امنیت یوگسلاوی  را بر عهده  داشت .
هفتم : 1992 تاکنون تاسال  2000 مدل سیستم  اطلاعاتی  و امنیت  یوگسلاوی  سابق  همچنان  پابرجا  بود و نهادها ی و سازمان های  ذیل  به عنوان  عناصر  سیستم  امنیتی  و اطلاعاتی  مشغول  به کار   و فعالیت  بودند.
-شورای عالی  دفاع
-ادراه امنیت  و سرویس  تحقیق  و اسناد  در وزارت  امور خارجه
- سرویس  امینت  کشوری (  RDB ) در وزرات کشور  صر بستان  و سرویس  امنیت  کشوری   (  SDB ) در وزارت  کشور مونته نگرو
-دپارتمان  امنیت  و دپارتمان  اطلاعات  ستاد مشترک در ارتش
از اکتبر  سال 2000 پروسه اطلاعات  دولتی  در جمهوری  صر بستان  آغاز  گردید. در زمینه  امنیت ، نیاز  به اجرای  بازسازی  زیر  ساخت  سیستم  اطلاعاتی و امنیت جمهوری  صر بستان  به عنوان یک ضرورت  مورد توجه  قرار گرفت .در چنین  شرایطی ، سیستم امنیتی اطلاعاتی جمهوری  صر بستان  با چالش های  جدیدی  به ویژه  با درنظر داشتن این واقیعت  که بسیاری  از موضوعات اصلی  مرتبط  با  منافع  ملی  و کشوری  همچنان  لاینحل  مانده است  ، مواجه گردید.سازماندهی  مجدد ساختارهای اطلاعاتی و امنیتی موجود به دلایل متعددی  ، قبل  از هر چیز  به دلیل تمایل  امنیت  جدید و محیط  امنیت  جدید دراروپا  و جهان  یکی از وظایف  استراتژیک  به شمار  می آمد. با علم  به این واقعیات  در اویل  سال 2001  ، دولت  صر بستان  ابتکار ی را پیشنهاد  نمود که  بر اساس  آن وزارت کشور  جمهوری صر بستان  سازماندهی  مجدد  شدو  وظایف این وزارتخانه به وزارت دفاع و سیستم  امننیت  صر بستان  منتقل  می گردید. در ماه ژوئن  2002  دولت  جمهوری صربستان پیش نویسی را  برای تاسیس  سازمان امنیتی  و اطلاعاتی جمهوری   صر بستان  به پارلمان  صر بستان ارائه  نمود که موود  تصویب  واقع شد و از  27  جولای  2002 به مرحله  اجرا در آمد و برای اولین بار در تاریخ  صر بستان  سازمان  امینت  مستقل  از وزارت کشور بوجود آمد. در حال  حاضر  « ساشادو کادنیوویچ » رئیس آژانس  اطلاعات و امنیت  صر بستان  می باشد . وی  اولویت  این آژانس  در سال 2009  را شناسائی  محل اختفا  و دستگیری  دو متهم  فراری دادگاه  لاهه  یعنی  « راتکو  ملادیچ  و گوران حاجیچ » ، اعلام  نمود. علاوه  برسازمان  مذکور   ،  دو سازمان  اطلاعاتی  دیگر  شامل  آژانس امنیت ارتش  VBA   و آژانس  اطلاعات ارتش     VOA نیز  در صر بستان  فعالیت  و عهده دار  وظایف  امنیتی  و اطلاعاتی می باشند.
 
منبع: کتاب سبز صر بستان

منبع:
اطلاعاتی - امنیتی
 


نظر شما درباره این مطلب
نام و نام خانوادگـــــی:
email پست الکتــــــــرونیک:
website تارنمای الکترونیکی:

 
زمان بارگذاری صفحه: 0.016 ثانیه