آژانس تحقیقات امنیت عمومی :
مشاهده نسخه ی چاپی این مطلبsize 20pxsize 20pxsize 20px
 (2097 روز پیش در ساعت 17:18)

 یک آژانس  اطلاعاتی کوچک به نام آژانس تحقیقات عمومی ( کوانچو) وزارت  دادگستری ، امور امنیت  ملی  را در داخل  و خارج  کشور تحت نظر دارد. این آژانس  عموما با موارد ضد جاسوسی  سروکار  دارد و  فعالیت هایش برای عموم  معلوم نیست . کوانچو  در سال  1952 با عنوان  آژانس  تحقیقات  و کنترل  براندازهای  داخلی  تاسیس شد.این نهاد  حدود  1800  کارمند  دارد و فعالیت هایش  به طور عمده بر چپ افراطی و راست افراطی  و حزب کمونیست  ژاپن  که هدف  اصلی  آن در سال های  اولیه  تاسیس  بود ، متمرکز است . به علاوه احتمالا  تنها نهاد  در ژاپن  است که مسئولیت  نظارت  بر کره ا ی های  مقیم ژاپن  را دارد.همچنین   بر « آئوم شینریکیو   »د رتلاش  برای  کسب مشروعیت  نیز نظارت دارد.  با لازم الاجرا  شدن قانون  جلوگیری  از فعالیت های  آشوب  طلبان که از21  جولای 1952 به اجرا در آمده ، آژانس  تحقیقات امنیت عمومی  نیز در همان روز  بر اساس  این قانون  به عنوان   یک  سازمان  اجرایی  که وظیفه اش  اجرای  جامع وظایفی  است که شامل  انجام  بررسی  و اقدام  جلوگیری  از اقدامات آشوب طلبانه با اهدافی  چون کنترل  فعالیت های  یا  حتی  انحلال  سازمان ها  در صورت  ضرورت ، تحمیل  جرایم  مناسب   برای کسانی که متهم  به فعالیت های  براندازانه  و خشونت بار  شده اند ، حمایت  از دموکراسی   که اساس  جامعه  ژاپن  را برای  بهره بردن  از یک  زندگی  صلح آمیز و ایمن  تشکیل  می دهد ،  به اجرا در آمده است .آژانس  تحققیات  امنیت  عمومی  شامل : ادارات  داخلی ،  یک انستیتو ، دفاتر  منطقه ای  و دفاتر  واقع  در استان ها می شود.
 ادارات داخلی  آن عبارتند از : اداره امور عمومی ، اداره اول و دوم  بازرسی ، انسنتیتو  آموزش و پژوهش  وتعداد 8 دفتر  بازرسی  امنیتی  دولتی منطقه ای  و 43  دفتر  تحقیقات  استانی  در سراسر کشور  به عنوان  شاخه های آن فعالیت دارند.
 وظایف  آژانس  تحقیقیات  امنیت  عمومی :
 از جمله  وظایف  کلیدی آن  می توان  به انجام  تحقیقات  براساس قانون جلوگیری از فعالیت های براندازنه در مورد  سازمان هایی که دارای  تمایلات  تخریب  نظام دموکراتیک  کشور که در
 قانون اساسی  ژاپن  تضمین  شده است ، اشاره کرد که  این کار را از طریق اعمال خشونت  انجام  می دهند.
 این آژانس  موظف است در صورت  مشاهده  اقدامات تحریک آمیز  و آشوب  طلبانه  ، مورد  رابررسی  و گزارش  مر بوط  را به کمیسیون  امنیت  عمومی  به منظور  تصمیم گیری  در این  مورد ارجاع  کند.
 در صورتیکه چنین   فعالیتی  برای آژانس  تحقیقات  احراز شود  و انحلال سازمان  آشوب طلب  ضروری  جلوه  کند .آژانس درخواست  انجام  اقدامات  کنترلی  را برای  کمیسیون  تحقیقات  امنیت  عمومی  ارسال می کند.کمیسیون  امنیت  عمومی  شامل  شش  نفر  قاضی است  .این کمیسیون  به گزارش های  ارسالی رسیدگی  می کند و پس از  شنیدن  دفاعیه  سازمان مظنون ، رای  لازم را صادر می کند و می تواند نسبت به تعطیل   شدن آن  تشکیلات حکم صادر کند.  قانون جلوگیری  از اقدامات  آشوب  طلیبانه  ، برای برخی  کسانیکه مرتکب  جرایم  مخل نظم  عمومی  و مرتکب  قتل  برای مقاصد  سیاسی  می شوند.مجازارت  پیشنهاد کرده است  .
 پرونده های مذکور  توسط  پلیس  و دادستان ها عمومی  مورد پیگیری  قرار می گیرد و مجازات مربوط به آن طبق  قانون مذکور صادر می شود.  مدیر کل آژآنس  تحقیقات  امنیت  عمومی  ،  یک دادستان  عمومی است و پست های حساس و کلیدی  آن توسط  دیگر دادستان های عمومی  و مقاصد  پلیس  اشغال می شود.
  به منظور  اعمال کنترل  بر سازماهایی که مظنون  به براندازی  هستند ، آژانس  تحقیقات  امنیت عمومی  دارای  بازرسانی است که در سراسر کشور پراکنده اند .این ماموران که دارای  اختیار تحقیقات هستند ، نمی توانند مدارک را ضبط  کنند ویا به  تفتیش  منازل بپردازند ، آنها  در این موارد ، دارای محدودیت هایی هستند.از اوائل  دهه  90 با از بین رفتن  فعالیت های  افراطی  چپ گرایان  داخلی  ،  psia نقش عمده  خود را از دست داد . این زمانی  بود که  فرقه  « آئوم  » با گاز  سمی  توکیو  را مورد حمله قرارداد ، ولی  آژانس  به دلیل  عدم  مدارک  کافی ، نتوانست  حکم  انحلال «آئوم » را  کسب نماید. این آژانس  تحت  اصلاحات اداری از سال 1996  ،  کوچک  شد و تعدادی از کارکنان آن به سایر  سازمان ها ، ازجمله  دفتر پژوهش  اطلاعاتی کابینه  و وزارت  امور خارجه  منتقل  شدند.در حال  حاضر  حدود 1700 تا 1800  کارمند در آژانس  تحقیقات  امنیت عمومی  وجود دارد .اداره  دوم بازرسی  مسئول  اطلاعات  خارجی  است  . بخش  2-2 دارای  ارتباط  با بیش از 30  آژانس  اطلاعاتی  دنیا  شامل  : mossad-mi6-fbi-cia   و غیره است .
دفتر  تحلیل  و اطلاعات (دفتر  طرح  و پژوهش  تحلیل اطلاعات ) :
 این دفتر  مسئولیت  امور زیر را بر عهده دارد. مدیریت کلی  اطلاعات  در مورد  اوضاع  بین المللی  ، اداره  کلی  امور پژوهشی و بررسی  کشورهای  خارجی (غیر از اموری  که مربوط به سایر دفاتر است )و تحلیل  کلی  اوضاع بین المللی  و جمع آوری  اطلاعات ضروری ، دفتر  تحلیل و اطلاعات   به اداره مدیریت  عمومی  ، اداره اول و دوم  تحلیل  اطلاعات تقسیم  می شود.  مطابق  با نقش  فزاینده  بین المللی  ژاپن  ، حجم فعالیت های  وزارت امور خارجه حتی  قبل  از پایان جنگ سرد به شدت افزایش  یافته  بود و این روند  حتی  در سالیان  اخیر  تشدید  شده است .
  
 
منبع: کتاب ب آورد استراتژیک ژاپن

اطلاعاتی - امنیتی
 


نظر شما درباره این مطلب
نام و نام خانوادگـــــی:
email پست الکتــــــــرونیک:
website تارنمای الکترونیکی:

 
زمان بارگذاری صفحه: 0.012 ثانیه