اصول گزارش ( بخش سوم ):
مشاهده نسخه ی چاپی این مطلبsize 20pxsize 20pxsize 20px
 (2125 روز پیش در ساعت 19:22)

3- شناخت  مخاطبان :
 شناخت مخاطبان  وتوجه  به آنان  از چند جنبه قابل تامل و بررسی است . گزارشگر باید در ابتدای کار ، مخاطبان خودرا بشناسد  و بداند گزارش را برای چه  کسانی تهیه می کند. گزارشی که از یک موضوع در یک روزنامه محلی درج می شود با گزارش همان موضوع در یک نشریه سراسری تفاوت هایی خواهد داشت و این دو گزارش با گزارشی که گزارشگر از همان موضوع تهیه می کند تا در یک نشریه تخصصی منتشر شود وجوه تمایز اساسی دارد. به عنوان مثال ، گزارش ورزشی یک روزنامه  از یک  مسابقه  فوتبال  با گزارشی  که یک هفته نامه ورزشی از همان مسابقه درج می کند از جنبه های گوناگون تفاوت دارد.
تعداد صفحات روزنامه ها و محدودیت جا مانع از درج گزارش طولانی از این مسابقه فوتبال در روزنامه می شود در حالیکه امکان دارد یک هفته نامه ، چندین صفحه خود را به بررسی آن مسابقه از زوایای گوناگون اختصاص دهد.  به جز آن ، عنصر زمان عامل مهمی است که روزنامه نتواند گزارش خبری مفصلی را در مورد یک مسابقه ورزشی به چاپ برساند ،
در حالی که هفته نامه های ورزشی معمولا این فرصت را دارند تابا فراغ بال بیشتری به تحقیق وجمع آوری اطلاعات بپردازند.
نکته مهم از این دو ، آن است که علاقه خوانندگان یک هفته نامه ورزشی برای کسب  اطلاعات در مورد مسائل ورزشی بیش از عموم مردم است . آنان گزارش های مفصل و طولانی  را که جزئیات موضوع  می پردازد با علاقه  دنبال می کنند و در پی خواندن مطالب مورد نظر خود در این گونه نشریات هستند . اما درج گزارش های بلند و تحقیقی  در آن زمینه نمی تواند خوانندگان زیادی در روزنامه ها داشته باشد و  نتایج مورد نظر گزارشگر را به دست داد. این قاعده در مورد موضوعات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و علمی نیز صدق می کند.
گزارش های تحقیقی و طولانی که مورد توجه و علاقه کارشناسان  است  و در نشریات  تخصصی  درج  می شود ،
 مخاطبان زیادی در نشریاتی که خوانندگان آن عموم  مردم هستند پیدا نمی کند و در صورتی که گزارشی باهمان ویژگی و ترکیبی که برای کارشناسان  موضوع  تهیه  می شود در نشریات  غیر تخصصی به چاپ برسد ؛   نتایج  مورد نظر گزارشگر را در پی  نخواهد داشت . درج  گزارش های  تحقیقی و بلند در نشریات  غیر تخصصی  در صورتی کاربرد  موثر خواهد داشت که  موضوع  آن  مورد علاقه  و توجه  بخش  وسیعی  ازاقشار  مختلف  مردم  باشد و دارای  در بر گیری و فراگیری  قابل  توجهی  باشد.
نکته دیگری که باید  مورد توجه  گزارشگر  قرار گیرد ارتقا آگاهی ها  و افزایش  سطح  بینش مخاطبان  است . یک گزارشگر متعهد در کنار بازگو کردن ابعاد مختلف موضوع  مورد بحث در گزارش و پرداختن به جنبه های گوناگون آن
از دیدگاه های مختلف به رشد جامعه وعمق بخشیدن به دیدگاه های  مخاطبان  نیز توجه دارد و در کنار  سایر هدف های
  گزارش به این مهم نیز می پردازد.
در تعاریف  که از  خبرنگار  ارائه  می شود یکی  از صفات  بارز  وی  را آگاهی  و هوشیاری   در حدی  بالاتر  از  سطح  متوسط  جامعه ذکر می کنند. خبرنگار در صورتی که دارای چنین  ویژگی های  باشد می تواند برجامعه ومحیط  خود تاثیر  بگذراد. 
بنابر این در تهیه  گزارش باید به عامل تاثیر گذاری از این منظر نیز توجه شود و گزارشگر ضمن بازگویی و بیان  علل و تشریح  رویداد و توجه  به خواسته های  مردم  به نحو  مطلوب ومتناسب  با سایر جنبه های  گزارش ،  ارتقاء بینش  مخاطبان  را نیز  در مورد  قرار دهد. انتخاب  زبان و بیان  مناسب  برای  برقراری  ارتباط  با مخاطب  نیز  نکته ای  است  که   باید مورد توجه  گزارشگر قرار گیرد. همواره به این فکر  کنید که چگونه می توانید به سادگی  با مخاطبان  ارتباط  برقرار کنید  این مقصود  در گام اول   مستلزم  توانایی  نویسنده  در انتخاب  سبک  شیوه  و بیان متناسب  است .
قلم نویسنده  یک گزارش  ورزشی  با یک نویسنده  اقتصادی  و سیاسی  متفاوت  است وگزارشگری  که برای  یک مجله  تخصصی  می نویسد  سبکی متفاوت  با گزارشگر یک  روزنامه  و یا رادیو   و تلویزیون را بر می گزیند.  اما  مهم تر از آن شناخت  ویژگی های ، علایق و سلایق مخاطبان است  تابتوان  با آنان  ارتباطی  اثر گذار برقرار کرد. گزارشگر باید جامعه و دنیای  اطراف خود را به خوبی  بشناسند و در ک  صحیح  از مردم  و خصوصیات  و خواتسه های  آنان  داشته باشد.  اگر به عنوان  یک گرازشگر از تمایلات اساسی  مردم  بی اطلاع  یا کم اطلاع  باشید شاید  برای تهیه  گزارش به سراغ موضوعاتی بروید که از نظر مردم مهم و قابل  توجه نیستند و اگر سوژه مناسبی را هم  انتخاب  کنید ممکن  است  با آنان  به  گونه ای سخن  بگوئید   و با بنویسید که با سلیقه  و طبع  آنان هماهنگی  نداشته  باشد و
بنابر این موضوعاتی را انتخاب کنید که با دغدغه ها ، نگرانی ها و خواسته های مخاطبان  انطباق  یا نزدیکی  داشته باشد. اگر  گزارشگر  سلیقه  ها  و خواسته های  بخش هایی از مردم  و جامعه را نمی پسندد و قصد  دارد آن را  تغییر  دهد  باید  در نخستین مرحله ، شناخت  و در ک صحیحی از آنان  داشته  باشد  و راه های  تغییر نگرش   مخاطبان  و چگونگی  دستیابی  به هدف  مورد نظر خود را بداند  تا در مسیر  منطبق  کردن آنچه که هست   با آنچه که می خواهد باشد موفق  شود.  ایده آل گرایی های ذهنی  وبی توجهی  به واقعیت  موجود  از گزارش نوشته ای  بر اثر و بدون  خاصیت  خواهد ساخت  که یا  مخاطبی  نخواهد  یافت  و یا  اثری  بر آنان برجا  نخواهد گذاشت  و امکان دارد آثار منفی  و یا معکوس داشته  باشد.
منبع: کتاب گزارشگری کاربردی برای رسانه های جمعی ، محمد تقی روغنی ها

واژگان و اصطلاحات خبری
 


نظر شما درباره این مطلب
نام و نام خانوادگـــــی:
email پست الکتــــــــرونیک:
website تارنمای الکترونیکی:

 
زمان بارگذاری صفحه: 0.012 ثانیه