اصول گزارش ( بخش اول ):
مشاهده نسخه ی چاپی این مطلبsize 20pxsize 20pxsize 20px
 (2125 روز پیش در ساعت 19:24)

در تهیه هر گزارش لازم است که چهار اصل  اساس مورد توجه قرار گیرد تا گزارش از غنای  لازم برخوردار شود
 و گزارشگر به هدف خود که اثر گذاری بر مخاطبان است ، دست یابد. اصول چهارگانه به منظور گسترش شمار مخاطبان و تضمین  آثارگزارش و انتقال پیام آن  به خوانندگان  است .  رعایت  این اصول  هم به جذابیت و زیبایی گزارش وهم  به اقناع  مخاطبان  کمک خواهد کرد. گزارشگری که برای تهیه گزارش ، ساعت ها وگاه روزها وهفته ها وقت  صرف می کند و به جمع آوری اطلاعات ،  مصاحبه ، تحقیق و نگارش  مطلب می پردازد.  باید تلاش کند تا ثمره  این زحمات به جذب خوانندگان  نشریه یا  شنوندگان و بینندگان  رادیو و تلویزیون بینجامد و در عین حال گزارش از استواری ، ساختاری محکم ومنطقی  قوی برخوردار باشد که بتواند برآن ها تاثیر بگدارد.

1-  توصیف و بازگویی عینی :

 گزارش ، بیان  واقعیت ها وبازگویی حوادث و رویدادها و انتقال  اطلاعات است .گزارشگر با حضور در صحنه واقعه ، حواس  خود را در اختیار مخاطبان قرار می دهد تا هر آنچه را که می بیند ، می شنود و احساس می کند و به مردم  منتقل  کند . مخاطبان گزارش انتظار  دارند که گزارشگر به عنوان  چشم  وگوش  زوایای  گوناگون  رویداد را بنگرد
و به آنان انتقال دهد.  یک گزارش  خوب  علاوه بر بیان هنرمندانه صحنه  رویداد و تشریح  حوادث  باید علت و نحوه 
وقوع  آن را بازگو کند ،  ناگفته ها را بشکافد و از  جوانب  مختلف  به بررسی  و تحلیل  موضوع  تفاوت بپردازد.
چگونگی پرداختن به علت رویداد و یا نحوه آن کتناسب  با نوع  موضوع  تفاوت  می کند. در برخی  رویدادها و حوادث همچون وقوع  زلزله مخاطبان در پی  یافتن  علت  وقوع   زلزله نیستند، امانحوه و چگونگی آن از نظر شدت و قدرت ، مدت زمان لرزش زمین ، مرکز وقوع زلزله وپیامدهای آن  از نظر تخریب و تلفات جزء اساسی ترین اطلاعاتی است که باید به مخاطبان  منتقل  شود.در تحولات  اجتماعی و رخدادهای  سیاسی  بیان  علت  وریشه های  رویداد از اصلی ترین کارهایی است که گزارشگر باید در پی  یافتن و ارائه  آن  به مخاطبان  گزارش باشد .گزارشی که در آن علت  و چگونگی رویداد به نحو  مطلوب بازگو  نشده  باشد خواننده اقناع  نخواهد  کرد و گزارش ناقصی  محسوب می شود در  این  گزارش ها ،  خبرنگار  تلاش می کند  تا با بهره گیری از شیوه های ممکن  برای  یافتن  ریشه های  رویداد و دلایل  وقوع  آن تلاش  کندو یافته  های  خود را به  شیوه ای  متناسب  با موضوع  و مخاطبان  در گرارش  درج  کند .تحلیل  و شکافتن  زوایای مختلف  موضوع  از دیگر  نکاتی است که باید  در گزارش  مورد توجه قرار گیرد و لازم  است جنبه های گوناکون رویداد برای مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرد و خواننده  ، این امکان  رابیابد تا رخداد را  از زوایای  مختلف  بنگرد .
 در عین  حال گزارشگر  زبر دست ؛ مخاطب  را از میان  نقطه نظرهای  و دیدگاه های  مختلف  به سوی نتیجه گیری نهایی رهنمون می سازد و به جهتی  که در نظر دارد هدایت می کند.
 
منبع: کتاب گزارشگری کاربردی برای رسانه های جمعی ، محمد تقی روغنی ها

واژگان و اصطلاحات خبری
 


نظر شما درباره این مطلب
نام و نام خانوادگـــــی:
email پست الکتــــــــرونیک:
website تارنمای الکترونیکی:

 
زمان بارگذاری صفحه: 0.012 ثانیه